פחד גישה 2: פתרון קוגנטיבי-התנהגותי לפחד גישה | בלוג הכרויות ואהבה Looky
עמוד הבית » כותרות נוספות, פיתוי וטיפים לשיפור אישי

פחד גישה 2: פתרון קוגנטיבי-התנהגותי לפחד גישה

פורסם ביום 07.02.2009 בשעה 23:43 מאת מקס (ישראלי) פריידין 3 תגובות

שמתי לב שהרבה גברים ביישנים וחסרי ביטחון מקבלים את הביישנות שלהם כעובדה.
"מה אני אעשה…?" אומרים עיניהם, "כזה אני". מוזר שאנשים אלה, המצליחים בכל תחום אחר בחייהם, אינם מסוגלים אפילו לחשוב על כך שביטחון עצמי זאת תכונה נרכשת, בדיוק כמו שרירים, ידע, יכולת מתמטית רכיבה על אופניים ושחיה.
מאחר וגבר חסר ביטחון נדחה לפני שהוא ניגש, ההתעסקות עם הביטחון העצמי נראית מפחידה מדי, החצנת הפחד הפנימי מדחייה, והרי הרבה יותר קל פשוט לברוח, לא?

פחד גישה וחוסר ביטחון עצמי דומים לפוביה ממעליות. אתה יכול להסביר לאדם שהמעלית תקינה ומעולם לא עשתה בעיות, אתה מוזמן להסביר לו את המנגנון המשומן היטב ולעלות ולרדת עשרים פעם. האדם שמולך לא ישתכנע. עד שלא תכניס אותו למעלית, ויראה כי טוב, הפחד לא ישבר. בכך טמונה חוסר ההבנה שלנו את חוסר הביטחון: איננו יכולים "להסביר" לעצמנו באופן הגיוני שהפחד שלנו לא רציונאלי. איננו יכולים "לשכנע" את עצמנו שזה שטויות, כולה בחורה- לא מלחמה, ושהעונש והדחייה הם רק בדמיון. אתה יכול להתפלל "להיות עצמך" ו"להיות טבעי", אך עד שאתה לא נכנס למעלית- הפחד האוטומטי לא יעזוב. אז איך נכנסים?

התמונה באדיבות rrogers

פיתוח ביטחון עצמי מתחיל מדמיון

ראשית, צריך לשבור את ההתניה בין ההזדמנות לגשת לבין הפחד. למוח האנושי יש יכולת יוצאת מן הכלל להבנות מציאות, להשפיע על התפיסה שלנו של העולם סביב. במקום בו אני רואה בוז, חברי ה"טבעי" רואה משיכה, במקום בו אני רואה חוסר עניין, חברי רואה הזמנה לשיחה. כשאני חושב שאני הולך להפריע לה, חברי הטבעי אומר לעצמו- "היא לבשה חצאית קצרה על רגליים שזופות באמצע נובמבר, התקלחה, הסתפרה, התאפרה, התחייכה, באה למקום מלא עשן עם מוזיקה מפמפמת, וכל זה כדי… לדבר עם חברה שלה?".
"מה? חתיכת שוביניסט ארכאי מימי הביניים" מתרעם המטרו-סקסואל- החמוד- החביב- הנאור שבי, רק לא במילים האלה. בחורה לא יכולה להתלבש יפה סתם, בלי שזה יהווה הזמנה למבטי זימה של קופים?!"

"ברור שהיא יכולה" עונה חברי, "אבל תגיד- אתה יודע למה היא התלבשה כך? ובכלל, אתה יודע אם היא רוצה שיתחילו איתה? אתה בכלל יכול לדעת אם היא רוצה שתיגש או שתפריע לה? ואולי דווקא העובדה שאף אחד לא ניגש אליה פוגעת בה? אתה יודע משהו עליה?"
"לא…" אני עונה.
"אז עכשיו שים לב: אתה מסתכל עליה, ומניח מראש שאתה הולך להפריע לה, שזה לא במקום, שהיא לא רוצה לדבר איתך. אני מסתכל עליה, ומניח מראש שהיא תשמח להכיר אותי. אף אחד מאיתנו לא יודע את האמת. אבל איזו הנחה חוסמת אותך, מקבעת את חוסר הביטחון שלך? איזה הנחה מקדמת אותך?"

השלב הראשון לפיתוח ביטחון עצמי: דמיון סותר

הפחד הראשוני נשבר קודם כל דרך הדמיון הסותר: במקום בו דמיינת דחייה באופן אוטומטי- דמיין הצלחה. דמיין שאתה ניגש ומקבל חיוך, שאתה זורם והיא מעוניינת להמשיך לדבר. דמיין אינטראקציה מוצלחת עשרות פעמים בערב, בלי לגשת בפועל. דמיין שאתה מלך העולם, בראד פיט שטרם התגלה. תעצור את כדור השלג של הדחייה הפנימית ותתחיל לעצב את המציאות ההפוכה. הרי הגוף אינו מכיר בהבדל התהומי בין הדמיון לבין המציאות- הוא מגיב באופן דומה למצב המדומיין, רק בעוצמה מופחתת.

נסה זאת- זהו הצעד הראשון.

3 תגובות »

 • הפחד מהכן חזק מהפחד מהלא | בלוג אהבה Looky כותב :

  [...] גברים חסרי ביטחון יודו שהפחד לגשת לאישה הוא חסר כל היגיון. "מה כבר יכול לקרות?!" יצחקו אותם [...]

 • אליאם כותב :

  לדעתי ניתוח התופעה במאמר היא כוללנית ופשטנית, ..למרות שהגישה חיובית ומעודדת , לא תעזור הרבה , משום שביישנות זה אופי שטבוע באדם הביישן, ומבחינה נפשית קשה לשנות אדם כזה בן רגע !!!
  או אולי לאנשים מסויימים ימצאו במאמר פתרון לבעייתם , אך לאחרים (כן גם אני.) הפתרון יותר מורכב ודורש טיפול יותר פרטני .

  [תגובה לתגובה]

 • אלברט כותב :

  כמישהו שיש לו אתר הכרויות ויצאה לו להכיר אישית הרבה אנשים חסרי ביטחון וביישנים,
  אני יכול לומר בוודאות שהרוב הגדול של הביישנים נשארים ככה גם אם יתנו לו בחורה על הידיים.
  הם פשוט לא רגילים ולא ממש יודעים איך להתנהג בסיטואציה.

  די קשה לשנות הרגלי חיים וגישה של האנשים אלו וככה הם.
  ברור שאפשר והם יכולים להשתנות אבל זה חייב להיות בהדרגה והכי חשוב, רצון מצידם להשתנות.

  בחיים, אין דבר כזה שאין דבר כזה, יש לא רוצה או לא רגיל לזה.
  בנוסף לכל, כל אדם זקוק לטיפול אחר ושונה ואין שיטה קבועה שעוזרת לכולם.

  מה שכן, כדאי לקחת דברים ברצינות ולנסות לשנות את הגישה.
  כמובן ממש לא חובה כי בסופו של דבר, אף אחד לא נשאר לבד :)

  שיהיה בהצלחה לכולם.

  [תגובה לתגובה]

הוסף תגובה !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.