טיפול רגשי לאחר פרידה | בלוג הכרויות ואהבה Looky
עמוד הבית » דייטינג ומערכות יחסים

טיפול רגשי לאחר פרידה

פורסם ביום 17.07.2017 בשעה 16:32 מאת צוות האתר אין תגובות

עבור רובנו פרידה היא תהליך לא פשוט. פרידה מבן או בת זוג יכולה להיות תהליך שוחק, קשה ומייסר שמותיר אותנו בסופו של יום מרוקנים רגשית. עבור אנשים רבים, פרידה נתפסת כאירוע טראומתי יותר מאשר פיטורין או פציעה, ובמקרים רבים גם יותר ממוות של בן משפחה. אנשים רבים חווים דיכאון לאחר פרידה עקב תגובה הורמונלית-כימית של הגוף לפרידה. דופמין, הורמון הריגושים והאהבה, מופרש בצורה מועטה מהרגיל, בעוד קורטיזול, הורמון הדחק, מופרש בכמויות גדולות יותר.

 

מדוע פרידה נחווית כטראומתית כל כך?

 

במקרים רבים אנשים ונשים מגדירים את עצמם באמצעות בן הזוג שלהם והיחסים עמו. זוגיות עבור רבים היא הדרך למציאת משמעות בחיים. עבור אחרים, זוגיות מהווה עוגן כלכלי ורגשי. אנשים ונשים סבורים כי לא היו מסוגלים להתמודד עם המציאות היומיומית של פרנסה, גידול ילדים, סביבת עבודה תובענית וכיוצא באלה ללא תמיכה של בן או בת הזוג. תהליך ההתאבלות והעיבוד של הפרידה משתנה מאדם לאדם, אולם מדובר בפרק זמן בלתי מבוטל שנדרש על מנת לעכל את הפרידה ולהסתגל למציאות החדשה.

 

טיפול וריפוי כחלק מהתמודדות

 

כיום אנשים רבים בוחרים לפנות לטיפול רגשי לאחר פרידה על מנת להתמודד בצורה נכונה עם המשבר. זאת מתוך רצון להפוך את הפרידה לכר פורה עבור התבוננות פנימית. רבים מבינים כי פרידה היא חלק ממהלך החיים. לרוב האנשים והנשים בעידן המודרני יש יותר מבת או בן זוג אחד במהלך חייהם, ולכן פרידה היא משבר שרובנו נעבור יותר מפעם אחת בחיינו. מדובר בהתמודדות שמצריכה פיתוח של ארגז כלים רגשי, השונה מכלים שאנו משתמשים בהם על מנת להתמודד עם משברים בתחום החברתי, בניהול הקריירה או ביחסים עם בני משפחה.

 

כיום, השיח הטיפולי סביב פרידה הוא מגוון וענף מאוד. פרופ׳ גארי לוונדובסקי (Gary W. Lewandowski), מרצה לפסיכולוגיה שחקר את נושא הפרידה וההתמודדות עמה, מדמה את החוויה הטיפולית בהתמודדות עם פרידה לאומנות יפנית של תיקון כלי חמר שבורים (Kintsugi): אמני הקינצוגי מטליאים את הכלים השבורים באמצעות מתכות יקרות כמו זהב או כסף. לא מדובר רק באומנות ביפן אלא גם בדרך חיים הגורסת שהשבור יכול להפוך ליפה יותר באמצעות עבודת תיקון נכונה. פרופ׳ לוונדובסקי רואה תהליך של פרידה כתהליך של גילוי העצמי מחדש. זאת משום שלעיתים רחוקות מערכות יחסים טובות מתפרקות. מערכות יחסים שאינן מיטיבות איתנו הן אלו שמתפרקות, וכך מאפשרות לנו הזדמנות לגילוי מחדש של עצמנו. אחת הטכניקות היעילות ביותר בטיפול לאחר פרידה היא לעסוק בפעילות בעלת משמעות המעודדת העצמה וגדילה אישית כתנאי להתחזקות.

 

טיפול רגשי בסיוע מטפל או מטפלת מנוסים מאפשר להפוך חוויה של פרידה מטראומה לכדי חוויה של לימוד עצמי, גילוי מחדש והתחזקות לקראת הקשר הבא. אנשים ונשים שעבדו את הפרידה באמצעות טיפול הופכים את הפרידה להזדמנות. כחלק מהתהליך הטיפולי, נשים וגברים מתחילים לעסוק בתחום שתמיד חלמו לעסוק בו ולא יכלו, חלקם מחוללים שינוי בקריירה, מפתחים חברויות חדשות ומספרים כי לא היו עושים זאת אלמלא הפרידה.

 

לסיכום, פרידה היא אירוע כואב וטראומטי, אך טיפול נכון במשבר יכול לפתוח דלתות והזדמנויות חדשות.

 

הרשם לפיד RSS שלנו | השאר תגובה

התגיות של הפוסט:

הוסף תגובה !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.